آشنایی با نرم افزار Dreamweaver

برقراری ارتباط با بانک های اطلاعاتی

امکانات لازم برای کار با بانک های اطلاعاتی

برای برقراری ارتباط با یک بانک اطلاعاتی وانجام پردازش روی رکوردهای آن وجود موارد زیر در سیستم ضروری می باشد:

1-سرور وب (IIS) : نرم افزاری است که می تواند صفحات مبتنی بر بانک اطلاعاتی را پردازش کند. سیستم عامل ویندوز امکان استفاده از سرور وب (IIS)(Internet Information Server) را در اختیار شما قرارمی دهد.

نکته: اولین کاری که باید انجام شود بررسی وضعیت نصب بودن یا نبودن سرور وب روی سیستم می باشد. برای بررسی این موضوع مسیر زیر را دنبال کنید:

Control Panel>Administrative Tools>

درصورتی که آیکون Internet Information Services موجود باشد، IIS بر روی سیستم شما نصب است در غیر این صورت باید آن را نصب کنید.

برای این منظور ابتدا CD نصب ویندوز رادر سیستم قرار دهید سپس در کادر محاوره ای Control Panel گزینه  Add/Remove Windows Components را انتخاب کرده واز کادر محاوره ای باز شده گزینه IIS را انتخاب کنید تا این برنامه نصب شود.

2-سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی : یک DBMS برای ایجاد بانک اطلاعاتی ومدیریت آن که باید درسیستم نصب شده باشد. به عنوان مثال برنامه Access .

3-برقراری ارتباط با بانک اطلاعاتی : بعد از نصب نرم افزار سرور وب و نرم افزار بانک اطلاعاتی اکنون باید ارتباط بین آن ها را از طریق DSN یا (Data Source Name) برقرار سازیم.

بعد از انجام مراحل بالا برای آن که بتوانید یک سایت وب پویا در برنامه Dreamweaver ایجاد کنید، لازم است که از یک سایت محلی یا LOCAL استفاده کنید. یکی از ساده ترین روش های ایجاد یک سایت محلی، ذخیره ونگهداری اطلاعات مربوط به سایت در داخل پوشه C:\Inetpub\wwwRoot می باشد(هر دو پوشه wwwRoot,Inetpub  در هنگام نصب IIS به صورت اتوماتیک ایجاد می شوند).

برای جلوگیری از اشتباهات احتمالی بهتر است داخل پوشه wwwRoot پوشه ای متناسب با نام سایت خود را ایجاد کرده و صفحات مربوط به سایت را در آن ذخیره کنید.

مراحل ایجاد یک سایت پویا

برای ایجاد یک سایت پویا همانند ایجاد سایت های وب ایستا عمل کنید واز منوی Siteگزینه Manage Site را انتخاب کرده وروی دکمه New کلیک کنید. از منوی باز شده گزینه Site را انتخاب کنید تا کادر محاوره ای Site Definition نمایان شود.

در کادر متنی Site Name نام دلخواه را برای سایت پویای خود وارد کنید. سپس روی آیکون پوشه که در کنار کادر Local Root Folder قرار دارد کلیک کرده ودر کادر محاوره ای ظاهر شده مسیر دسترسی به پوشه C:\Inetpub\wwwRoot\Commerece را تعیین کنید. در قسمت Http Address ، آدرس سایت محلی یعنی Http:\\Localhost\Commerce  را وارد کنید.

در این مرحله باید چگونگی دسترسی به سرور را مشخص کنید، منظور از قسمت Category گزینه Remote Info را انتخاب کنید وبه دلیل این که می خواهیم کامپیوتر شخصی خود را به عنوان سرور معرفی کنید، در کادر محاوره ای سمت راست آن از منوث کشویی Access گزینه   Local/Network را انتخاب کنید. در این مرحله در کادر Remote Folder مسیرسایت را کامپیوترخودتان تعیین کرده برای این کار آدرس (C:\Inetpub\wwwRoot\Commerce) وارد کنید.

درقسمت Category گزینه Testing Server را انتخاب نمایید سپس نوع مدل سرور را ASP Vbscript تعیین کنید واز منوی کشویی Access مجددا گزینه Local/Network را انتخاب کرده ودر کادر متنی Testing Server Folder مسیر پوشه سرور آزمایشی خود یعنی C:\\Inetpub\wwwRoot\Commerceرا انتخاب کنید.

برای بسته شدن کادر محاوره ای Site Definition روی دکمه OK کلیک کنید تا دوباره کادرمحاوره ای Manage Site ظاهر شود. روی دکمه Done این کادرمحاوره ای کلیک کنید. اکنون پنل Application را باز کنید. علامت تایید در کنار گزینه های این پنل نشان دهنده آن است که مراحل ایجاد یک سایت پویا با موفقیت انجام شده است.

ایجاد بانک اطلاعاتی Product

می خواهیم صفحه ای را طراحی کنید که اطلاعاتش را داخل یک بانک اطلاعاتی به نام Product دریافت کند. این بانک را در برنامه Access با توجه به گزینه های زیر ایجاد نمایید.

1-فیلد Id (نوع فیلد:  Number): شماره منحصر به فرد است که به عنوان کد برای هر کالا در نظر گرفته می شود .

2-فیلد Name (نوع فیلد: Text): نام هر کالا را در خود نگهداری می کند.

3-فیلد Model (نوع فیلد: Text): مدل کالای مورد نظررامشخص می کند.

4-فیلد Price (نوع فیلد: Text): قیمت کالا در این فیلد قرارمی گیرد.

5-فیلد Desc (نوع فیلد: Memo ): در این فیلد می توانید توضیحات اضافی که درباره کالا وجود دارد قراردهید.

بانک اطلاعاتی Product.Mdb را درمسیر C:\Inetpub\wwwRoot\Commerce  ذخیره کنید.

ایجاد یک DSN

برای ایجاد یک DSN ، گزینه Datasource(ODBC) را ازطریق Controlpanel>Administrative Tools انتخاب کنید تا کادر محاوره ای مربوط به آن روی صفحه ظاهر شود.

در کادر محاوره ای نمایش داده شده، زبانه System DSN را انتخاب کرده سپس روی دکمه Add کلیک کنید تاکادر محاوره ای مربوط به Create New Data Source باز شود. در این مرحله باید گزینه Driver do Microsoft Access(*.Mdb) را از کادر محاوره ای ظاهر شده انتخاب و روی دکمه Finish  کلیک کنید. بعد از انجام این کار کادر محاوره ای برروی صفحه نمایان می شود که باید د رقسمت Data Source Name نام مورد نظر را وارد کنید. در این جا نام DSN را Shop بگذارید سپس برای مشخص کردن بانک اطلاعاتی مورد نظر، دکمه Select را انتخاب کرده تا کادر محاوره ای  Select Data Base باز شود.

اکنون در کادر محاوره ای فوق مسیر دسترسی به بانک اطلاعاتی Product.Mdb را مشخص کنید به ترتیب روی دکمه OK کادر محاوره ای کلیک کنید تا بسته شوند.

تنظیم اتصال بانک اطاعاتی به برنامه

در این قسمت می خواهیم بانک اطلاعاتی Product راکه از قبل ایحاد کرده ایم به برنامه Dremweaver متصل کنید، اما قبل از انجام این کار باید یک صفحه ASP ساخته شود، برای این منظور از منوی File گزینه New را انتخاب کنید. در کادر محاوره ای باز شده در قسمت چپ گزینه Dynamic Page را انتخاب کرده سپس از قسمت راست گزینه ASP Vbscript را انتخاب کنید. درپایان روی دکمه Create کلیک کنید تا صفحه ASP ایجاد شود.

صفحه را با نام Show.ASP در محل C:\Inetpub\wwwRoot\Commerce ذخیره کنید.

اکنون برای اتصال بانک اطلاعاتی به صفحه فوق از پنل Application زبانه Data Base را انتخاب کنید، سپس روی علامت "+" موجود در صفحه کلیک کرده وگزینه Data Source Name(DSN) را انتخاب کنید.

کادر محاوره ای ارتباط با بانک اطلاعاتی ظاهر می شود. در کادر متنی Connection Name نام دلخواه را وارد کنید. در این جا نام Connection را Myconnection گذاشته، از منوی کشویی Data Source Name(DSN) نام DSN که در مرحله قبل Shop تعریف کرده اید انتخاب کنید. دکمه رادیویی Using Local DSN را از قسمت Dreamweaver Should Connect انتخاب کنید.

نکته: اگر نام DSN مورد نظرتان را در لیست مشاهده نکنید، روی دکمه Define کلیک کرده و در کادر محاوره ای ظاهر شده زبانه Syatem DSN را انتخاب کنید. نام DSN شما در کادر محاوره ای پایین قابل مشاهده خواهد بود آن را انتخاب کرده ودکمه OK را کلیک کنید.

برای اطمینان از صحت اتصال بانک اطلاعاتی به برنامه Dreamweaver روی دکمه Test کلیک کنید، در صورتی که پیامی با عنوان Connection Has Been Made Successfully مشاهده کردید روی دکمه OK کادر محاوره ای Data Source Name کلیک کنید تا بسته شود.

قرار دادن فیلدهای بانک اطلاعاتی در صفحه وب

برای انجام این کار در مرحله اول باید یک مجموعه رکورد یا Recorders ساخته شود. برای این منظور در پنل Application زبانه Bindings را انتخاب کنید. سپس روی علامت "+" موجود کلیک کرده وگزینه (Recordset Query) را انتخاب کنید تاکادر محاوره ای Record Set در صفحه ظاهر شود.

در کادر متنی Name نام مجموعه رکورد را CommereceRecordSet وارد کنید. سپس از منوی کشویی Connection نامی که برای ارتباط باپایگاه داده در مرحله قبل وارد کردید، (Myconnection) را انتخاب کرده ودر قسمت Table نام جدول مورد نظر را مشخص کنید.

برای مشاهده رکوردهای بانک اطلاعاتی می توان روی دکمه Test کلیک کرد تا لیستی از داده های موجود در بانک در کادرمحاوره ای Test SQL Statement ظاهر شود. برروی دکمه OK هردو کادر محاوره ای کلیک کنید تا بسته شوند. در این مرحله می خواهیم داده های بانک اطلاعاتی را در صفحه نمایش دهیم ؛ برای این منظور یک جدول با 4ستون و2ردیف ایجاد کنید. در سلول های ردیف اول جدول عبارت"نام کالا" ، "مدل کالا" ، "قیمت کالا" ، "توضیحات" را تایپ کنید.

اکنون در زبانه Bindingsگزینه Record Set را کلیک کرده و روی کلمه Name کلیک کنید و آن را با کمک اشاره کر ماوس به سلول اول از ردیف دوم در صفحه بکشید سپس دکمه ماوس را رها کنید. یک بار دیگر این عمل را انجام دهید ولی این بار کلمه Model را به ردیف دوم سلول دوم بکشید این عمل را برای دو کلمه Desc,Price انجام داده وبه ترتیب آن ها را در سلول های سوم وچهارم از ردیف دوم قرار دهید.

در این مرحله باید بانک اطلاعاتی به اشتراک گذاشته شده و اجازه دسترسی به آن، توسط کاربران داده شود تا زمانی که آن ها از صفحه مرورگر می خواهند، اطلاعاتی را از بانک اطلاعاتی دریافت کرده ویا رکورد جدیدی را در آن ذخیره کنند، به کاربران اجازه انجام این عملیات داده شده و با خطا روبرو نشوند. برای این منظور باید روی پوشه Commerce کلیک راست کرده واز منوی باز شده گزینه Sharing And Security را انتخاب کنید.

از کادر محاوره ای ظاهر شده زبانه Web Sharing را انتخاب کرده و دکمه رادیویی Share This Folder را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Add کلیک کرده و اجازه های لازم را صادر کنید .

اکنون می توانید با فشردن کلید F12 ( ویا تایپ آدرس  Http://Local Host/Commerce/Show.Asp در خط آدرس کادر محاوره ای مرورگر) ، اطلاعات داخل بانک را در صفحه مرورگر مشاهده نمایید.

از آنجایی که فقط اطلاعات رکورد اول از بانک در صفحه مرورگر نشان داده می شود، برای این که بتوانید اطلاعات مربوط به کلیه رکوردها را در کادر محاوره ای مرورگرنمایش دهید. در حالی که هر4سلول ردیف دوم از جدول را انتخاب کرده ایم از پنل Application زبانه Server Behaviors را انتخاب کرده و روی علامت + کلیک کنید. از منوی ظاهر شده گزینه Repeat Region را انتخاب نمایید. در واقع با انجام چنین کاری محدوده انتخاب شده به عنوان یک ناحیه تکرار شونده در نظر گرفته می شود.

می توانید تعداد رکوردهایی که در هر صفحه نشان داده خواهد شد را در قسمت Show مشخص نماییم. برای آنکه تغییرات جدید اعمال شود، صفحه را دوباره ذخیره کرده سپس آن را اجرا کنید مشاهده خواهید کرد که این بار کلیه رکوردهای بانک در کادر محاوره ای مرورگر نمایش داده می شود.

درج یک رکورد جدید در بانک اطلاعاتی

برای افزودن یک رکورد به بانک اطلاعاتی (از طریق صفحه وب) ابتدا باید یک فرم برای وارد کردن داده ها ایجاد کنید، همان طور که قبلا اشاره شد یک فرم حاوی تعدادی فیلد و یک دکمه Submit برای ارسال اطلاعات فرم به سمت سرور می باشد.

برای ایجاد فرمی که بتواند داده ها را به بانک اطلاعاتی اضافه کند، ابتدا بایدیک صفحه ASP جدید ایجاد کنید. صفحه را با نام Insert.Asp در مسیر سایت ذخیره کنید. در این مرحله از نوارInsert ، گزینه Application دکمه Insert Record را انتخاب کنید تا منوی مربوط به آن ظاهر شود. از منوی ظاهر شده گزینه Record Insertion Form Wizard را انتخاب کنید.

در این قسمت فقط باید از منوی کشویی Connection ، نامی که برای ارتباط با بانک اطلاعاتی مشخص کرده ایم را انتخاب کنید. با انجام این عمل سایر کادرها به طوراتوماتیک مقداردهی می شوند.

نکته: با توجه به این که شماره هر رکورد به صورت اتوماتیک در برنامه اضافه می شود و نیازی نیست که کاربر آن را مقداردهی کند به همین دلیل فیلد ID را از لیست حذف کنید. برای انجام این کار در کادر پایین ، فیلد ID را انتخاب کرده و روی علامت "-" کلیک کنید تا از لیست حذف شود. روی دکمه OK کلیک کنید تا صفحه بسته شود. مشاهده خواهید کرد که فرم مورد نظر شما روی صفحه Insert.ASP وارد شده است.

برای آزمایش صفحه کلید F12 را فشار دهید تا فرم ایجاد شده، در یک کادر محاوره ای IE نمایش داده شود سپس اطلاعات رکورد جدید را وارد کرده و بر روی دکمه Insert Record کلیک کنید تا اطلاعات جدید وارد جدول شود.

نکته: برای مشاهده محتویات جدول در برنامه Dreamweaver (نه در صفحه مرورگر) از پنل Application ، زبانه Database را انتخاب کنید. سپس بر روی علامت+ عبارت my Connection کلیک کرده و دوباره بر روی علامت + که در مقابل table قرار دارد کلیک کنید.

در این مرحله بر روی گزینه table 1 ، کلیک راست کرده وار منوی باز شده گزینه  View Data را انتخاب کنید تا رکوردهای موجود در بانک نشان داده شود.

حذف یک رکورد از بانک اطلاعاتی

برای حذف یک رکورد از بانک اطلاعاتی مراحل زیر را دنبال کنید:

1-ابتدا یک صفحه ASP جدید ایجاد کرده ، سپس آن را با نام del.asp ذخیره کنید.

2-یک فرم ایجاد کنید و درآن فیلدی که قرار است براساس آن رکورد از بانک اطلاعاتی حذف شود را مشخص نمایید.

3-در پنل APPLIECTION ، زبانه BINDING بر روی علامت + کلیک کنید واز منوی باز شده گزینه RECORDSET(QUERY) را انتخاب کنید ، تا در کادر محوره ای مربوط به آن باز شود ، سپس در آن تنظیمات لازم در قسمت CONNECTION را انجام داده ودر فیلد متنی NAME نام  RECORDSET را مشخص کرده و سپس بر روی دکمه OK کلیک کنید.

4-در زبانه BINDING از پنل APPLICTION بر روی علامت + گزینه RECORDSET کلیک کنید واز میان فیلدهای موجود ، فیلد NAME را انتخاب کرده وبا کمک اشاره گر ماوس آن را بر روی فیلد متنی NAME که در صفحه قرار دارد بکشید، سپس دکمه ماوس را رها کنید.

5-در زبانه SERVER BEHAVIER همین پنل ، بر روی علامت + کلیک کرده .از منوی باز شده گزینه DELET RECORD را انتخاب کرده وسپس تنظیمات لازم را انجام دهید.

کلید F12 را از صفحه فشار دهید تا صفحه اجرا شود، سپس نام محصول مورد نظر خود را که می خواهید از بانک حذف شود در فیلد متنی وارد کرده . بر روی دکمه حذف رکورد کلیک کنید.

سه شنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ |